Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Boca Kisik
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
Boca Kisik
Evo trenutno sam u nabavi boce za kisik jer namjeravam "prozračivati" sladovinu sa kisikom. Listam oglase i nagledao sam se svačega.
Skužio sam zapravo da nemam blagog pojma o tlačnim bocama i tim stvarima.

Molim iskusne da mi kažu, što treba pripaziti pri kupnji boce, kolika zapremina, kolikim postotokom čistoće kisika puniti, koja dodatna oprema i sl.
Ukratko svega cega se mozete sjetiti.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Boca Kisik
pisalo se vec negdje o tome na forumu. danny boy ima bocu koju sam i ja vise puta koristio (hvala). on ti moze vise reci, ali koliko ja znam najvaznija ti je atestirana boca, manometar za kisik (ima poseban za kisik koliko sam shvatio), crijevo i difuzni kamen, najbolje inoksni. ima ih po ebayu.

kako mislis kojim postotkom cistoce? pa to je cisti O2, ako ima nekih necistoca ili primjesa mislim da su zanemarive.

pazis da ne dodje u kontakt s uljem jer moze bum-bum. to je i meni danny rekao Smile

moram ti reci jos samo da mi nikako nije bilo ugodno drzati stvar pod 150 bari pritiska u kuci, a i bilo gdje u blizini. znam da je sigurno, atestirano i sve stoji, ali to sam samo ja Big Grin

ipak, cisti kisik je jedini nacin da u pivo otopis one propisane kolicine O2 koje su potrebne za zdravu fermentaciju.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Boca Kisik
I meni je malo škakljivo pri pomisli da 150 bari drzim u kući.
Pitam za čistoću jer sam našao neku firmu na netu koja puni kisik u boce i naveli su da pune kisik sa sa stupnjevima čistoće: 2.8; 3.5; 3.5 laser; 5.0 ?????
Nemam pojma o čemu se radi.
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Boca Kisik
Šta god da kupiš, ako je polovno, obavezno nosi na atest. Boce su posebne, manometri također (da mogu trpiti do 200 bar) Znači nikako od CO2 i slično.
Kod nas ja punim u Messer, vidim ima i kod Vas http://www.messer.hr/locations/index.html oni su najsigurniji, ali može i neka takva tvrtka Wink
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Boca Kisik
Upazario 5 litarsku bocu za kisik... uz pomoć kolege @skemba koji je sredio logistiku na relaciji Singapur-Rijeka-Zadar.... respec!!! Smile
Uglavnom, upazario i difuzor za aeraciju od 0.5 mikrona.
i na kraju pitanje...

Koju vrstu crijeva koristite za povezati regulator sa boce i difuzor.??
Jeklidu neka posebna crjeva ili mogu lupiti silkonski ili nesto slično??
Find Odgovori
jakovc Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 128
Joined: Nov 2013
Reputation: 0 Location: Čitluk
RE: Boca Kisik
U mene je ceijevo za točeno. Na difuzor ide knap a na boci beza spojka
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Boca Kisik
Ne znam kako postaviti ispravno pitanje ali koliko odvrniti kisik da prasi u sladovinu. Dobio sam sa bocom medicinski regulator i maximalno moze pustati 15L/min i kad stavim ruku na mlaz ne cini mi se da nesto jako izlazi. Izlazni pritisak ne znam koliki je. Kakav je vas stelung?

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Boca Kisik
(06.12.2016, 06:14 )spageti Wrote: Ne znam kako postaviti ispravno pitanje ali koliko odvrniti kisik da prasi u sladovinu. Dobio sam sa bocom medicinski regulator i maximalno moze pustati 15L/min i kad stavim ruku na mlaz ne cini mi se da nesto jako izlazi. Izlazni pritisak ne znam koliki je. Kakav je vas stelung?

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk

ja bih na najmanje. mi aeriramo bez toga regulatora. prvo ti na najmanje stavi, pa vidi kako ispušta i onda, ako bude baš slabo, malo pojačaj. jer ako bude prejako može ti pljusnuti sladovina van fermentora Big Grin
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Boca Kisik
Ma tesko da moze. Ovo puse poprilicno slabo. Mislim da cu morati kupiti normalan regulator. Inace koliki vam je izlazni tlak?

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Boca Kisik
(06.12.2016, 06:40 )spageti Wrote: Ma tesko da moze. Ovo puse poprilicno slabo. Mislim da cu morati kupiti normalan regulator. Inace koliki vam je izlazni tlak?

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Kod mene na 2 bara pravi haos u fermentoru, ali oko 1.5 bar je taman.
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Boca Kisik
(06.12.2016, 06:40 )spageti Wrote: Ma tesko da moze. Ovo puse poprilicno slabo. Mislim da cu morati kupiti normalan regulator. Inace koliki vam je izlazni tlak?

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk

vjeruj mi da može. nemam pojma koji je tlak jer nemamo regulator, ali mislim da je veoma mali, ispod 0,5 bara (možda 0,1-0,2 bara).tako mi hercegovci aeriramo, pitaj @das biera Big Grin

imaš li aeration stone?
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
Boca Kisik
Imam sve.
Evo ovakav je regulator, slican ovome.


[Image: 3b9749e4c1b5eac27bd814ab7e87e2ae.jpg]
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools