Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Metali u kućnom pivarstvu
Ckomi Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 2
Joined: Mar 2021
Reputation: 0 Location: Višegrad
Metali u kućnom pivarstvu
Pozdrav svima! Pokušavao sam na forumu da nađem temu o metalima koji se mogu koristiti u kućnom pivarstvu, mađutim uspio sam naći samo jednu temu koja izgleda više nije aktivna. Elem, znam da se osim prehrambenog inoksa može koristiti i bakar, i znam da nije poželjan mesing. Ono što mene konkretno zanima jeste, da li se mogu koristiti hromirani, nikolovani i pocinčani dijelovi (recimo razni fitinzi, niplo, t-komadi, koljena, mufne i slično)? Ako bi neko bio ljubazan da napiše, šta ste sve osim inoksa i bakra koristili pri izradi brewing sistema. Hvala i živjeli! Wink
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Metali u kućnom pivarstvu
(13.11.2022, 03:53 )Ckomi Wrote: Pozdrav svima! Pokušavao sam na forumu da nađem temu o metalima koji se mogu koristiti u kućnom pivarstvu, mađutim uspio sam naći samo jednu temu koja izgleda više nije aktivna. Elem, znam da se osim prehrambenog inoksa može koristiti i bakar, i znam da nije poželjan mesing. Ono što mene konkretno zanima jeste, da li se mogu koristiti hromirani, nikolovani i pocinčani dijelovi (recimo razni fitinzi, niplo, t-komadi, koljena, mufne i slično)? Ako bi neko bio ljubazan da napiše, šta ste sve osim inoksa i bakra koristili pri izradi brewing sistema. Hvala i živjeli! Wink

Osim inoksa i bakra, samo silikon i eventualno PE-HD plastika, a ovo sve ostalo što si nabrojo ja ne bih koristio.

Uvijek je upitno kakvog su kvaliteta niklovani i hromirani, a posebno pocinčani dijelovi i kako će reagovati na sredstva za čišćenje i kisele pH vrijednosti samog piva, tako da se s tim ne bih zajebavo. Uz cink se obično vezuje kadmij, pa sve i da ga ima u minimalnim količinama, ne bih razmišljo o tome.

Imaš sad sve relativno jednostavno za nabaviti, tako da ja osim inoksa ništa drugo ne bih ni gledo.
WWW Find Odgovori
prokrustMd Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Modriča
RE: Metali u kućnom pivarstvu
Mi smo te sitne inox zajebancije nabavljali iz Fit-inox Kozarska Dubica po nekim mizernim cijenama. Cak imaju i dostavu,kad im se nabere robe,dovozili su do Md besplatno.
Find Odgovori
Ckomi Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 2
Joined: Mar 2021
Reputation: 0 Location: Višegrad
RE: Metali u kućnom pivarstvu
Hvala, tako sam i mislio. Izguglaću gdje šta ima da se nabavi. U svakom slučaju, ako neko ima neku sugestiju šta i gde nabaviti, slobodno postujte linkove i pišite. Hvala unaprijed i hvala @zlimfur na brzom odgovoru. @prokrustMd Pogledaću ove iz K. Dubice šta nude. Pozdrav i živeli! Wink
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools