Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Prilagođavanje vode za pivarstvo
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Imam dva pitanja na ovu tematiku i smatram da su bitna:

1. U kojem trenutku u procesu dodajem gorku sol, kalcijev klorid i gips? Kad se voda grije za ukomljavanje ili prije? Postoji li vremensko ograničenje kada moram dodati i u kojem trenutku?

2. Koliko ml mliječne kiseline dodajem da bi eventualno podesio PH vrijednost vode? I kada se PH vrijednost komine mjeri na početku ili tokom/nakon ukomljavanja?

Koliko sam shvatio kad se stavi NG slad u vodu, vrijednost ph komine bude 5,9 dakle još dodavanjem kristala ili nekog drugog slada ona se smanji na prihvatljivih 5,2.-5,6. P
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
1. sve dodaješ neposredno prije usipanja slada u vodu. možeš čak i u slad ubaciti, pa sve zajedno pomiješati s vodom.

2. ne postoji univerzalan recept. pH komine zavisi od pH vode, odnosno alkalnosti vode i pH sladova. pH vode je većinom različit od vodocrpilišta do vodocrpilišta. zato moraš koristiti EZ kalkulator i/ili pH metar. naravno, ovo vrijedi ako ne koristiš RO vodu. ako koristiš RO vodu opet moraš dodavati svoje minerale koji mijenjaju pH, tako da bez kalkulatora ništa.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
i zaboravih reći još za mjerenje pH - uzorak uzimaš nakon 15 minuta od početka ukomljavanja. ohladiš na 20°C i izmjeriš. morao bi biti 5,2 - 5,6.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 26.09.2013, 04:31 by Sile.
Aha..pivska uzeo sam ovo, mislim da nisam pogriješio, samo daje mi oko 15l RO vode za 7-8 sati. ne znam kako da ubrzam proces. inače uzeo sam polovan, ali nije uopće puno korišten.

[Image: wtbvhxedov0d6o3412tc_thumb.jpg]
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
izlaz ti zavisi od pritiska u cijevima koji imaš. što je slabiji to sporije ide..... ne možeš baš ubrzati, ništa staviš par dana ranije i prikupiš vodu, to nije problem....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
nije,a i malo troši, zapravo je potrošnja ukupne vode 1 litra/4 min. mislio sam da ima načina da ide brže no moj RO sistem je prilagođen za 60-120 litara dnevno ovisno o pritisku vode, možda bi na spajanjem na bunarski dovod vode dobio više to još jedino nisam probao. zasad sam mješao 15l ove sa ostatkom vodovodne (cca 30l) kod APA stila jer zanima me ta razlika.

Vjerujem da bi kod IPA piva kompletno prilagođena dala izvrsne rezultate. Koliki omjer klorida i sulfata mora biti za IPA stil?
Find Odgovori
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Da li je dopustivo da 75 odsto demi vode pomijesam sa 25 odsto cesmovace. Po kalkulatoru www.brewersfriend.com/water-chemistry , to je voda podesna za svijetla piva, samo me strah da nije stetno piti toliku kolicinu destilovane?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
pa znaš li mineralni sastav te svoje česmovače? ako ne znaš onda ne možeš baš uraditi neki proračun, odnosno ne možeš znati konačni rezultat minerala, pa samim tim ni u kojem ti je rangu voda što se tiče okusa. ta tvoja vodovodna voda može biti ekstremno tvrda, a može biti ekstremno meka, može imati hrpu sulfata, a može ih nemati nikako itd...

slobodno pomiješaj tih 75% jer će ti to smanjiti pH vrijednost komine, a to se traži, posebno ako radiš samo sa svijetlim sladovima tipa pils ili pale ale....

što se tiče tog straha od pijenja RO vode, prije svega ne piješ ti tu vodu, nego pivo Smile a u sladu ima već dosta minerala koji se ponovo vrate u tu vodu, kao i u vodi s kojom miješaš. nema nikakve opasnosti budi potpuno bez brige.

jedan od razloga zašto mnogi govore da nije zdravo piti RO vodu kao takvu, znači kao vodu, a ne kao dio piva, je taj što ona navodno povuče na sebe dosta minerala i 'pokupi' ti ih iz organizma. mada - koliko sam uspio vidjeti po internetu, to je mit. a i da je istina morao bi je piti svaki dan godinama da vidiš da ti se nešto dešava....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Cesmovaca je balkanski tvrda, Ca 43, Mg 7, HCO3 190, Cl 2, Na < 1, sulf 2, sa 50 odsto destilovane se mogu praviti amber boje piva, sa 75 mozda i nesto svjetlije...
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
da. slobodno idi na 75% RO vode za svijetlija piva, ali ne zaboravi dodati gipsa, jer nemaš nikako sulfata u vodi, a i Cl možeš malo povećati ako imaš CaCl2. također pazi na pH i ako bude previsok prema kalkulatoru, moraš dodavati mliječnu kiselinu da se to smanji...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
libor Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 421
Joined: Jun 2013
Reputation: 0 Location: Prijedor
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 01.11.2013, 10:21 by libor.
Vidim da cu prije ili kasnije morati da se pozabavim vodom , pogotovo za svijetla piva , sastav vode iz PD vodovoda cu vec da nabavim , ali me trenutno interesuje RO filter , da li ovako nesto moze da mi posluzi ?

http://www.ebay.com/itm/Reverse-Osmosis-...46059f55c2

PS

nasao sastav vode iz PD vodovoda

1.Boja mg/l PtCo Skale 0o
2.Miris /298,16 i 313,16oK/ Ø
3.Mutnoća mg/l SiO2 Ø
4.ph - vrijednost 7,47
5.Potrošnja KMnO, mg/l KMnO4 3,2
6.Ukupni isparni ostatak /378,16oK/mg/l 302
7.Elektrolitička provodljivost /293,16oK/μScm-1 464,9
8.Amonijak mg/l kao N Ø
9.Rezidualni hlor mg/l Cl 0,5
10.Hloridi mg/l kao Cl 16
11.Nitriti mg/l kao N Ø
12.Nitrati mg/l kao N 2,0
13. Gvožđe mg/l kaoFe 0,030
14.Mangan mg/l kao Mn 0,012
Find Odgovori
libor Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 421
Joined: Jun 2013
Reputation: 0 Location: Prijedor
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
PS2

Vidim da to nije dovoljno , pa sam PD vodovodu poslao zahtjev za trazene vrijednosti ...
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools