Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kiselo pivo
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kiselo pivo
pada mi na pamet - je li dezinficiraš čepove prije flaširanja? moraš od početka do kraja sve pregledati i dezinficirati, i na žalost, osloboditi se svega plastičnoga što dolazi u kontakt s pivom.

ako baš nećeš da bacaš fermentore, napravi jaku otopinu varikine i vode (1:20), napuni do vrha u fermentor i ostavi tako cijelu noć. nakon toga dobro isperi.... isto vrijedi i za svu ostalu opremu.

isto tako, kod bottling bucketa često ima onaj navoj na pipi i gumice za dihtung - njih isto promijeni, a pipu skini i dobro ispuši i propusti i kroz nju varikinu. tu se oko spoja pipe često zaglavi i ubuđa.

eto otprilike... moraš sve pregledati i ili baciti ili dobro tretirati nekim jakim sredstvom, mada bi najbolje bilo jednostavno zamijeniti.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Kiselo pivo
This post was last modified: 03.11.2013, 11:41 by zis.
Ovo pivo kojem pisem je ESB, pili smo ga proslu subotu a vec u petak je pocelo kisnuti. Sumnjam na fermentor, APA sam fermentirao u drugom fermentoru pa ako ono bude dobro znam sta je. U suprotnom sam naj.... Huh

P.S. botling bucket mi je inox lonac sa inox kugla ventilom, iduci put prokuham vodu u njemu prije flasiranja.
A i tako planiram preci na inox fermnetor pa ce mi ovo biti dobar razlog da napravim to.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Kiselo pivo
Steta, propade trud!

Jedan dio opreme ti je inficiran, plasticni dijelovi su u pitanju.

Ja u zadnje vrijeme koristim 70% alkohol za dodatnu dezinfekciju
crijeva i svih manjih dijelova opreme a otopinu varkine za ispiranje
fermentora. Ja sam bio skeptican prema varkini jer su me svi
ubjedjivali da je to otrov, dok me kolega koji se bavio time nije
uvjerio da je to potpuno bezopasno ako se koristi ispravno.
Infekcija nema, a nema negativnih uticaja na okus piva.
WWW Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Kiselo pivo
Uh, nocna mora, @zis, zao mi je...

Ja sam trenutni fermentor koristio samo dva puta i mene zanima da li radim sve kako treba? Nakon koristenja sam ga izribao Chemipro caustic-om (na bazi chlora), dobro isprao. Prije ponovnog koristenja sam ga ponovo oprao istim, a onda provrtio StarSan po kanti i naspricao sve dijelove. Isto sam radio i sa bottling bucketom (razmontirao sam pipu i svaki dio oribao i pospricao StanSan-om).
Auto Siphon i crijeva operem vrelom vodom i provozam StarSan kroz njih, vanjske dijelove isto naspricam.
Da li je to ok?
(p.s. cepove drzim u StarSan-u, prije zatvaranja flasa...)
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Kiselo pivo
Problem kiselosti piva koje je u bocama 4-5sedmica mozes rijesiti tako sto ga popijes do 3-ce sedmice.Tako ja radim i nisam imao takav slucaj da se ukiseli,a taj je ESB bio dobar kad si mi dao da probam
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Kiselo pivo
ja stvarno rijetko sta previse dezinficiram, operem vodom i pospricam starsanom i to je to. mozda stvarno to trebas popit prije.. zovi ako ne mozes sam...
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Kiselo pivo
Otkriven uzrok zasto je ESB se ukiselio poslije mjesec dana u flaasama. Kvasac sigurno, posto sam radio sa tekucim kvascem i pravio starter moja brzopletost i uvjerenje da radim sve kako treba je dovela da sam inficirao starter ko zna cime. Sreca pa se popilo pivo na vrijeme i nisam puno bacio mozda pola gajbe malih flasa. Kolega Spajder76 je isto kuhao ESB i njemu se isto desilo samo jos brze nego kod mene, inficiran kvasac definitivno.
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
Re: Kiselo pivo
Rutinski kuhan SNPA se malo osjeti na kiselo, inače nikad nije bilo problema sa njim, okus čista klasika, ali ova tura je nešto blago kiselkasta nakon 2 tjedna u bocama. Inače, ništa alarmantno, dakako, popiti će se, međutim, smeta me to malo povremeno,a do sterilizacije ne vjerujem da je jer se to šuri i izosanira u nekoliko navrata. Pitam se može li to možda biti i do RO vode jer sam prvi puta koristio pola-pola. Istina,okus je pitkiji no, malo i kiselkastiji.

Inače, neka piva, unatoč tome što su imala probleme tokom prvih 20-tak dana nakon toga su neki okusi poprilično nestali.

Čudno,ali pravilo da je 2 mjeseca referentna točka za dati ocjenu pivu jest potpuno istinita.
Find Odgovori
Vuk Offline
1.010 OG, 1,95% ABV
****

Posts: 246
Joined: Jun 2013
Reputation: 1 Location: Bijeljina
RE: Kiselo pivo
Na receptima sam pisao da imam problem sa ovom zadnjom turom jer mi je pivo kiselo. Dezinfekciju flašica sam mislim odradio kako treba, dobro ih ručno oprao, pa u mašini sa suđe(doduše sa deterdžentom) pa opet isprao vodom i zatim flaširao. Znači, poslije ispiranja vodom sam odmah flaširao nisam čekao da se ocijede. Primarni fermentor sam dezinfikovao hlorom tako što sam držao jaču dozu hlora određeni period. Grešku koju sam sigurno napravio je da drugo plastično bure iz kog pretačem u flašice nisam dovoljno sterilisao. Tačnije, samo sam ga ručno izribao vodom i deterdžentom.
Inače, ja iz primarnog fermentora koji ima slavinu pri dnu (a to je plastično bure kvadratnog presjeka zapremine oko 30l) pretačem kroz tu ugrađenu slavinu u drugo isto takvo bure. Nakon toga, iz tog drugog bureta putem slavine sipam u flašice. Znači, ne koristim nikakva crijeva. Pretpostavljam, iako se u tom drugom buretu zadržalo svega sat vremena da se u njemu moglo inficirati. Mješalicu za aeraciju sam držao u hlornom rastvoru pa se nadam da ona nije bila inficirana.
Čepove nisam sterilisao, nisam mislio da i njih treba. Dok ne nabavim izosan ili starsan, mislite li da je hlorni rastvor pouzdan za dezinfekciju? Može li izosan zamijeniti starsan pošto mi izosan stiže u sledećih par dana?
Pošto za par dana treba da flaširam sledeće pivo, da li je dovoljno sterilisano to drugo bure ako sam jaču dožu hlora držao u njemu 7 dana? Je li obavezno da držim čepove u izosanu prije flaširanja?
Što se tiče začepljavanja, već sam u receptima rekao da sam imao problem sa tim. Pokušaću kad budem išao do Sarajeva ili Doboja da ponesem i čepilice i flašicu i čepove da mi neko kaže da li dobro zatvaram.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kiselo pivo
@uzvrnd imaš ti mnogo faktora koji mogu prouzrokovati infekciju piva. to što si oprao flaše sa deterdžentom (što se inače izbjegava) nema nikakve veze sa dezinfekcijom. oprane na taj način flaše uopšte nisu dezinfikovane. za dezinfekciju možeš koristiti izosan i to u koncentraciji 2 g na 5 l vode - bez ispiranja. u takvu otopinu potopi flaše na 5-10 minuta. takođe i bottling bucket napuni tom otopinom, te u njega možeš da staviš svu opremu koja će doći u doticaj sa pivom. čepovi obavezno moraju biti dezinfikovani. to što sipaš pivo kroz ćesmu prouzrokuje oksidaciju piva i time rizikuješ pojavu off-flavour, tj. pojavu nepoželjnih okusa. stavi, ako ništa, na tu ćesmu kratku silikonsku cijev, koja će moći dosegnuti dno flaše pa sa njom flaširaj. takođe iz primara u bottling bucket pretači pivo pomoću silikonskog crijeva.

beer
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Kiselo pivo
(08.01.2014, 11:37 )Uzvrnd Wrote: Pretpostavljam, iako se u tom drugom buretu zadržalo svega sat vremena da se u njemu moglo inficirati.


U sat vremena su ga bakterije mogled inficirati, sjest' popit dvije pive i zapaliti cigaru. Opušteno Big Grin

Kad kazes hlor mislis li na varikinu?

Pazi iz ovoga mog dosadasnjeg iskustva sa uvodjenjem ljudi u home brewing (mnoge sam bukvalno pratio od samog pocetka do kraja prvog pa i narednih nekoliko piva) skontao sam da ljudi ili totalno podcijene ili s druge strane, totalno precijene vaznost sanitacije i dezinfekcije.

Kad sam ja ulazio u pivarstvo spadao sam definitivno u ovu drugu grupu. Opsesivno-kompulzivni dezinfikator. Big Grin fazon je u tome da koliko god se trudio ne mozes previse dezinficirati nesto, ali vrlo lako mozes podbaciti i zeznuti stvar, a to znaci ode pivo u kanalizaciju.

Dakle, zeznuo si s tim buretom u koje si pretocio, zeznuo si sa flasama, zeznuo si sa cepovima. Trebao si to sve dezinficirati odnosno tretirati nekim sredstvom.

Meni je u pivo upao poklopac od teglice u kojoj je bila alkoholna tinktura (znaci s jedne strane potpuno sterilan) i to se desilo za vrijeme pretakanja, znaci bio je u pivu maksimalno dvije minute i pivo se inficiralo u roku 5 dana. A tebi je pivo stajalo sat vremena u netretiranom buretu, plus netretirane flase i cepovi.

Gledaj da nabavis star san jer bolje, jednostavnije za koristenje i bezopasnije sredstvo neces naci za home brewing.

I jos jedna vazna stvar za koju smatram da itekako ima uticaja na opasnost od kontaminacije je mjesto gdje se manipulira s pivom od hladjenja, preko pretakanja do flasiranja. Vlazni podrum ili prasnjava garaza sigurno su veci izvor spora i bakterija koje lete u zraku od stana. Eto jedne jedine prednosti kuhanja u stanu Big Grin



Sent from my iPad using Tapatalk
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Kiselo pivo
I jos sam nesto zaboravio - primarni fermentori sa pipom se ne preporucuju, osim ako nisu metalni sa uredno navarenom pipom. Skoro je nemoguce ocistiti, a kamoli dezinficirati one zavucene dijelove plasticne pipe. Pretpostavljam da na toj pipi imas i gumeni dihtung. Guma je porozna i u tim malim mikro porama se kriju bakterije koje je jako tesko ili nekoguce unistiti ovim nasim metodama. Osim toga u same spojeve izmedju dihtunga i plastike ti udje sladovina/pivo i to je prakticno nemoguce oprati osim ako se sve fino ne rastavi i dobro ocisti.

Takodje kod flasiranja uvijek kroz pipu prije piva propusti dezinfekcijsko sredstvo da se pipa iznutra tretira na bottling bucketu. I posebnu paznju posveti ciscenju pipe.

Mange ti je rekao i da se pivo mora tociti u flasu OD DNA prema gore. Znaci ne smije prskati odozgo s vrha flase po dnu, nego moras imati bottling stick ili na pipu montirati komad cijevi koja ce duzinom biti dovoljna da dosegne samo dno flase.

Ako dodjes u sarajevo ponesi tu cepilicu i javi se da sjednemo.


Sent from my iPad using Tapatalk
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools