Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Problem sa karbonizacijom
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
ne mozes tako znati, nema sanse. da si jednu plastičnu bočicu natočio kao test, onda bi po tvrdoći mogao znati koliko se pritiska unutra stvorilo. rastresanjem kvasca sa dna povremeno isto možeš malo ubrzati karbonizaciju. ali sve je to u dan-dva tako da svakako čekaj najmanje 15 dana prije nego što otvoriš prvu bocu i svakako malo povećaj temperaturu ako ti sad flaše stoje na 15°C...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
RE: Problem sa karbonizacijom
Ma to je bilo samo jednu noc na 15C,pre par dana kad je bilo bas hladno,a ja nisam dogrijao flase plasticne sa toplom vodom.Uglavnom mi je temperatura izmedju 19 i 22C.
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: Problem sa karbonizacijom
Pitanje vezano za karbonizaciju u kegu
Drzao sam 30 PSI u prvom kegu nekih 5-6 dana, a drugi keg sam dodao prekjuce i bio je na tih 30 jedan dan, kad sam ga otkopcao sa CO2 (ostao je pod pritiskom), i smanjio pritisak na nekih 8 PSI da mogu da tocim prvo pivo koje je super karbonizirano. Pitanje: jel u ovom drugom kegu ostao isti pritisak od 30PSI? Jel mogu njega ostaviti tako u keezeru 5-6 dana i ocekivati da ce biti karboniziran kao prvi keg? Tj. kad stavis keg pod pritisak jel mora biti prikljucena na CO2 cijelo vrijeme?
Hvala.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Problem sa karbonizacijom
Za „pivsku mušicu“
Taman kad sam u proizvodnji piva podesio sve parametre i dosta savladao ovaj zanat i dobivao željene rezultate pojavio se problem slabe karbonizacije. Svi su elementi rađeni po PS i pivo je OK(aurora)ali za razliku od prijašnjih tura slabo je karbonizirano(7,5gr/1lbijelog šećera kao do sada). Pretpostavljam da je niska temperatura od par dana uzrok tome (pivo je flaširano prije 35dana.Kako ga popraviti? pomaže li dodavanje nove količine šećerne otopine jer na dnu flaša ima taloga kvasca i koliko dugo ga držati nakon dodavanja šećera.
Pivo ima sve karakteristike normalnog piva(nema slatku notu od eventualno neprerađenog šećera). Pošto imam ispranog kvasca SU-05 može li se s njim praviti kakva kombinacija?
U naprijed hvala na odgovoru.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
sa 7,5 grama šećera po litru piva moraš imati jako dobru karbonizaciju. ima piva koja se karboniziraju i sa samo 5 grama šećera pa opet se ta karbonizacija fino osjeti. nešto si pogriješio sa količinom šećera i/ili piva, ali ako ti je stvarno primjetno loša karbonizacija nakon 35 dana, onda si ili imao više piva nego što si predvidio, ili si stavio premalo šećera, odnosno imaš manje od tih 7,5g po litru. to što je par dana bilo na niskoj temperaturi ne znači apsolutno ništa i nema nikakvog uticaja na količinu CO2 u flaši. još jedna od opcija ti je da ti puštaju čepovi i da su ti ispustili nešto CO2....moraš prvo utvrditi u čemu je problem, pa da vidiš da li se isplati dodavati novi šećer....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Problem sa karbonizacijom
Problem je vjerojatno na niskoj temperaturi karbonizacije koja je tekla presporo jer sad kad je stajalo sedam dana na cca19-20C pivo je došlo „ksebi“ i sad je po PS-u. Radilo se o većoj količini pa se morao naći rješenje da se ne baci. HVALA NA SAVJETIMA.
Do sada sam gotovo godinu dana u ovom „zanatu“ sa dosta znanja i opreme ,nisam imao ni jedan kiks. Probao sam dosta stilova (danas probao jedan ESB flaširan 14.4.-- što čini vrijeme sa kvalitetom) Kolegama bih preporučio da obavezno probaju „Nelson Sauvin“ po „mušicinom“receptu, to je nešto super iako je star 25 dana. Pozdrav
Find Odgovori
dzionik Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 29
Joined: Dec 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Problem sa karbonizacijom
14.4-- jbt kakav si ti karakter, moje nijedno nije odstojalo više od 40 dana. Vino nekako i uspem da zaboravim ali pivo ne uspevam:-)
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Problem sa karbonizacijom
Dzionik ,“mušicini „opisi karakteristika piva poslije dužeg stajanja jedino možeš osjetiti da pivo sačuvaš duže vrijeme . Nisam ja sve čuvao toliko vremena ali sad znam što znači vrijeme odležavanja za kvalitetu piva. Ovaj ESB je u čaši stvarao efekat šampanjca a o okusu da ne govorim. Schwartzbier je fantastičan poslije dugog sazrijevanja,treba ostaviti par flaša pa se uvjeriti.Za početnike predlažu recepte sa što manje različitih sastojaka ,
poslije odležavanja od 2,5 mjeseci moj „balkaniŠebir“koji sam radio sa 4,7kg gradiške,0,2kg kristala (ebc 150)i 0,3kg ječmenih pahuljica uz 25g aurore(60min)+25g styrije(20min)sa kvascem safale S-58 je pivo za 5(u koji stil ide nije važno). Voda je RO/pipovaća 50:50.
Pozdrav.
Find Odgovori
dzionik Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 29
Joined: Dec 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Problem sa karbonizacijom
Znam ali džaba....rekla mi ćera da je crno (tipa eksport ginsa) bilo strava, ali je ona sačekala koliko sam joj rekao :-)
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
AW: Problem sa karbonizacijom
Trenutno mi je temperatura u podrumu 3-4 stepena. Da li je ok da pivo odlezi par sedmica , nakon 14 dana na 21-22 stepena ,na ovako niskoj temperaturi?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
Da, samo pazi da ne smrzne....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Problem sa karbonizacijom
This post was last modified: 02.02.2014, 12:29 by ale ale.
do sad nije nikad pala ispod 3, umotao sam gajbe u deke, valjda ne dolazi ruska zima
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools