Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
hvala @radobolja na ovom odličnom pivu beer

Doppelbock iz austrijske pivare Shloss Eggenberg. Pivo je odležavalo u bačvama 10 mjeseci prije flaširanja. Dolazi u ambalaži zapremine 0,33 l.

Izgled: Sipano u pilsner čašu, pri čemu se obrazovala vrlo tanka pjena koja je veoma brzo nestala. Ovako slaba pjena iza sebe nije ostavila ni prevlaku niti lacing. Pivo je kristalno bistro i veoma lijepe amber boje.

Aroma: U prvi plan izbija aroma tamnog voća i karamele. Takođe, može se osjetiti i dosta slatkoće, nešto malo alkohola, te nagovještaj hrastovine. Na stranici kažu da je odležavalo 10 mjeseci, vjerovatno u hrastovim bačvama, pa otuda i aroma hrastovine u pivu. Međutim, ta aroma hrastovine je veoma suptilna. To je i razumljivo jer aromom vladaju tonovi karamele, tamnih sladova i tamnog voća.

Okus: I okusom dominira karamela, slatkoća i tamno voće. U okusu se mogu osjetiti i orašasti plodovi. Sve ovo zajedno stvara dojam kao da pijete rum, što ovom pivu daje jednu interesantnu notu. Ovo pivo je potpuno na sladnoj strani, pa su gorčina, arome i okusi hmelja potpuno izostali.

Mouthfeel: Pivo sa jakim tijelom i srednjom karbonizacijom. Tijelo je takvo da imate osjećaj kao da pijete ulje. Alkohol zagrijava usta, ali se dalje ne osjeti.

Ukupni dojam: Vrlo interesantno pivo, sa izraženim aromama i punoćom okusa. Sa svojih 14% ABV očekivao sam da će alkohol izbijati u prvi plan, međutim alkohol se samo na početku gutljaja osjeti, a kasnije se gubi u slatkoći. Uglavnom, pivo je super i više nalikuje nekom desertnom vinu. Nije za svaki dan, a sigurno bi super išlo uz neki čokoladni kolač ili uz neku jaču hranu.

[Image: TuMMuMT.jpg]
Find Odgovori
radobolja Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 236
Joined: Jul 2013
Reputation: 1 Location: Mostar
RE: Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
Mange svaka cast na detaljnim profesionalnim dojmovima, tebi se bas isplati pokloniti pivo :-)
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
ma to je zato što dobijem inspiraciju kada popijem ovako dobro pivo Tongue još jednom hvala Big Grin
Find Odgovori
radobolja Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 236
Joined: Jul 2013
Reputation: 1 Location: Mostar
RE: Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
ja sam kupio između ostalih i to pivo u intersparu u Grazu, ali unisam probao, strah me bilo da od silne jačine neću prepoznati ništa. Drago mi je da je došla u prave ruke
beer
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Schloss Eggenberg Samichlaus Classic Bier
ma nije uopšte jaka alkoholom. možda se široj populaciji ne bi svidjela slatkoća i jače tijelo. ja mislim da je ovo pivo sa najjačim tijelom što sam pio. baš k'o ulje, i to bolje od maslinovog Big Grin
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools