Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Sredstva za ciscenje
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
Sredstva za ciscenje
Da li kod all graina treba voditi racuna o sredstvima za ciscenje lonaca i piknik frizidera.
Mislim, ja sam do sada, dok sam radio sa ekstraktima, koristio kristalnu sodu (natrijum perkarbonat), to bi valjda sada trebalo izbjegavati jer predpostavljam da moze da unisti vodu?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sredstva za ciscenje
evo premjestio sam temu na opremu i sanitaciju. uglavnom s čim god da čistiš lonac i piknik frižider nema potrebe pretjerivati kod ove dvije posude - ja koristim najobičniji deterdžent za suđe pošto se radi o dvije posude koje spadaju u takozvanu nesterilnu fazu. ustvari lonac kao takav postaje sterilan nakon kuhanja.

za kristalnom sodom stvarno nema potrebe.

što se tiče svih ostalih posuda poslije kuhanja (fermentori, posude za flaširanje i sva oprema koja dolazi u dodir s pivom za vrijeme i nakon fermentacije, te za vrijeme flaširanja) to moraš sterilizirati, a prije sterilizacije mora biti oprano i čisto.

pisano je već dosta o tome pa pretraži malo forum. najbolje sredstvo za sanitaciju u pivarstvu je Star San. Ako to nemaš onda možeš neke druge stvari koristiti kao što su Izosan, Iodofor, Varikinu itd....
Find Odgovori
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Sredstva za ciscenje
Ma znam to sve, samo me zanimalo da li se detrdzenti i ostala sredstva otapaju u frizideru u toku ukomljavanja i cijedjenja, sto bi mozda moglo da poremeti hemiju vode ako sredstvo sadrza karbonate, hlor, sulfate...
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sredstva za ciscenje
pa moraš sve dobro isprati i nema problema. ako ispereš dovoljno dobro ne ostaje ništa od tih sredstava u frižideru.
Find Odgovori
Shone Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 52
Joined: Nov 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Sredstva za ciscenje
Natrium prekarbonat nije kristalna soda.
Jedno pivo taman, dva piva mnogo, tri malo.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools