Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Mušicina Mozzarela
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mušicina Mozzarela
Dovoljno da pokrije sir. Napravi 2l pa vidi, zavisi ti od posude u kojoj ćeš čuvati sir.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Dendrlix Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 8
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Mušicina Mozzarela
Hvala ti, dobra musice Smile Ako smijem jos da te pripeglam... Ti spomenu da ti je sir bio poslan a Zis da ga drzi u posudi bez vode.... Sta je po tebi bolje? Zena me provocira, "ti ces napravit mozzarelu" Zainatio sam se, veceras ima i zott da se postidi Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mušicina Mozzarela
po meni je bolje da je u vodi. definitivno. ako nije u vodi otvrdne i pocne se susiti, a mozzarella mora biti dosta vlazna i rahla. cilj je da postignes one slojeve kao u lisnatom tijestu. kad rukom prelomis ovaj komad sira da se vidi ta tekstura. ja sam radio i pizzu s ovom mozzarellom i stvarno je bila odlicna. Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Dendrlix Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 8
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Mušicina Mozzarela
Poslije 2 sata gotova je!!!! Imam i slike al' malac negdje supurisao kabal pa ne mogu da ih prebacim na komp. Bit ce sutra...
Ukus je dobar samo mi skripi pod zubima kad se jede!? Previse sirila ili limuntosa? Sirila (nekakvo "Planinka") sam stavio tacno 5 ml, limuntosa kao na tvojoj slici (3/4 cajne kasike).
Kad sam ga mijesio mikserom nije se razvlacio kao zvaka vec se kidao u male kuglice velicine graska. Poslije 2-3 minuta miksanja sam presao na mijesanje rukama. Dobro se isprzih Smile Padne mi na pamet ideja i to cu pokusati iduci put. Hirurske rukavice, pa tanke vunene rukavice kao izolator, pa opet hirurske rukavice Big Grin
Odoh sad poraditi kuhinju da zenu ne strefi slog ujutro kad ustane. Sutra cu napisati opsirniji post sa slikama.
Find Odgovori
Dendrlix Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 8
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Mušicina Mozzarela
Jedva nadjoh kabal Smile
Izvinjavam se sto pisem u ovoj temi ali sam uslikao malo slika. Pokusaj br 2 ide u novu temu sa vise slika.
Mlijeko je sirovo pomuzeno u ponedeljak ujutro, sireno u utorak navecer. Zena cija je krava je eko freak i sa te strane nemam brige. Pasterizovano je na nacin da sam ga zagrijavao u inox loncu na laganoj vatri do 70 C. Kada je termometar upalio alarm izbrojao sam do 23 Big Grin i sklonio sa vatre. Hladjenje je bilo kadno (u kadi) cesmovacom temperature 10 C uz konstantno mijesanje. Ohladjeno je na 17 C za cca 10 min.
Predpostavljam da znam zasto sir skripi pod zubima... Na uputstvu sirila pise da jedna supena kasika ide na 10 l mlijeka. Koliko znam u supenu kasiku stane oko 5 ml tecnosti. Ja sam slijedeci recept spricom odmjerio 5 ml i postepeno dodavao kad je temp mlijeka bila 35 C. Grus se stvrio nakon 15 min i bio je pravo tvrd. Sudeci po slikama (musicinim) dosta tvrdji. Kad sam izrezao nozem dobio sam trakice a ne zrnevlje Smile (jbg ne uslikah) Ocijedio se relativno brzo i kad sam ga miksao mikser je samo kidao grus i nije se razvlacio. Napravio sam test u mikrovalnoj (sendvic) i uopste se ne razvlaci/topi kao prava mozzarella. Ukus je tu negdje, drzim ga u slanoj vodi (oko 2%) i već je ostalo samo 2 grudvice. Sutra je malcu prvi rodjendan i ide malo kurcenja Big Grin Ako sam dobro upratio clan @medo je imao isti problem sa skripanjem. Ako jos uvijek pratis forum napisi da li si, i kako, rijesio problem skripanja. Ima li iko sirilo "Cobanica" da vidi po uputstvu koiko ide na 10 l mlijeka?
Iduci put pravim sa 2,5 ml sirila pa sta bude. Ako propadne, nije neki veliki trosak. I da, od 5 l mlijeka sam dobio 920 g sira.

A sad slike Smile
Ovo je slika nakon 2-3 minute miksanja sa spralama na najmanjoj brzini.

[Image: fKQG5p9.jpg?1]

Slikano nakon 2-3 minute preznja ruku Smile

[Image: XUwB7rI.jpg?1]

Zagrijavanje na 35 C

[Image: DBVUpNG.jpg?1]

Gotov proizvod (Skripella)

[Image: 5VjawZV.jpg?1]

beer
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Mušicina Mozzarela
@Dendrlix imao sam isti "problem" kao i ti. možda smo puno sirila stavili. ne znam da li to može biti problem.

ali nema veze, sir je bio odličan. pojeo se što je najvažnije Big Grin
Find Odgovori
AlkoholicarST Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 199
Joined: Apr 2015
Reputation: 0 Location: Omis
RE: Mušicina Mozzarela
Molim pomoc probao bi raditi mozzarellu neznam koliki je omjer soli i vode u tom rastvoru i da li se on koristi za cuvanje mozzarelle ili se on koristi kad ocjedimo mozzarellu pa vratimo u taj rastvor i ponovo mixamo.
Svaka kriška kruha dio je tužne priče o pšenici koja je mogla postati pivo...
Find Odgovori
PandaMon Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 2
Joined: Feb 2020
Reputation: 0 Location: Belgrade
RE: Mušicina Mozzarela
Pokusao sam sinoc da napravim ali bezuspesno.Mleko je bilo sveze pasterizovano, 2.8%mm i dugo mu je trebalo da se usiri. Prenocilo je, ujutru je bilo usireno ali nije to to. Nisam mogao nista sa tim sirom uciniti.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Mušicina Mozzarela
Zna li neko gdje se moze nabaviti sirilo? Isprobo bi ovu home made verziju mocarele, ali nikako da nadjem izvor..
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools