Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


molim iskusne za savjet
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
zuzko, mozes li vratiti ove izvjestaje za svoju vodu? iz nekog razloga su nestali, a zanima me nakon sto sam procitao ovu temu. ne znam zasto su nestali, da li si ih uploadovao direktno na forum ili na neki od servisa za upload?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
Re: RE: molim iskusne za savjet
(07.12.2014, 09:38 )pivska mušica Wrote: zuzko, mozes li vratiti ove izvjestaje za svoju vodu? iz nekog razloga su nestali, a zanima me nakon sto sam procitao ovu temu. ne znam zasto su nestali, da li si ih uploadovao direktno na forum ili na neki od servisa za upload?
@musice
za zuzskovu cesmovacu imas podatke u pdf fajlu koji sam zakacio na temi. Sto se tice njegove vode iz bunara, to je skoro pa RO voda. Zusko ce to vjerovatno sutra okaciti ponovo.
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
ovo iz ovog pdf-a mi izgleda jako iskoristivo, ima dosta sulfata sto je super. mijesanjem sa 50% RO vode ove sve vrijednosti bi se prepolovile, ukljucujuci i CaCO3 sto bi automatski umanjilo i kolicinu potrebne kiseline kod ovog svijetlog piva. vjerujem cak da bi se pH mogao ucicati i bez dodavanja kiseline manjom modifikacijom recepta. mogao bi dodati jos malo klorida i time dobiti sasvim prosjecnu i dobru vodu za vecinu svijetlijih i relativno jace zahmeljenijih piva.

jedino vidim da je zuzko pisao da mu pada pH i ispod 5.2 a to nije dobro. to se sigurno desavalo ako je ovu mekanu vodu koju spominjes koristio za ovo tamno pivo sa black sladom.

uglavnom mene je zuzko isto zamolio da se ukljucim, a koliko sam shvatio njega ne zanima puno price i teorije, nego konkretno: uradi to, to i to. dodaj toliko i toliko, toga i toga.

pa evo mogu pokusati nesto sastaviti kako bih ja to zamislio za ove recepte. cim uhvatim vremena javim se.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
Da, slazem se sa tobom. Moglo bi se tako uraditi. Taman mijesanjem sa njegovom vodom sa bunara bi se to postiglo. Moj prvi odgovor je bio da moze vodu koristiti za IPE i APE uz dodatak mlijecne kiseline uz uvjet da ne radi nikakve druge intervencije na vodi. Ukoliko bi mijesao sa bunarskom ili RO onda se to moze dodatno optimizovati.

On je mjerio PH neohladjene sladovine, trakicama. Mislim da je vjerovatno bez toga dobivao nize vrijednosti. A moguce da je koristio i bunarsku vodu za tamno.

Mene je isto to zamolio, ali nisam stigao radi onog projekta na kojem radim.
WWW Find Odgovori
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
This post was last modified: 08.12.2014, 11:20 by zuzko.
[attachment=842]
(24.11.2014, 02:07 )zuzko Wrote: to je prava formula za mene: URADI TO I TO...!!!


ja sam u situaciji da imam dvije vrste vode koje su, očigledno, dosta različite a imam ih u neograničenim količinama.Držao sam se savjeta starijih da se ne obazirm na sastav vode kao početnik i sve moje tura su ,po mom sudu ,bile fenomenalne.U prve dvije ture sam stavljao, po savjetu tadašnjeg mentora, 2/3 tzv. čatrnje i 1/3 česme a u sve ostale ture po pola jedne i druge i za ukomljavanje i za ispiranje.
Sada bih volio da napravim korak dalje.U ovom kratkom periodu napravio sam dosta a probao jos vise vrsta domacih piva.Izdvojile su se dvije.Naglasavam kako mi je ovo veoma bitno jer se namjeravam duzi period vrtiti oko obje narocito prve:


6,4 kg (95,5%) 6,4 kg Pale ale Malt( EBC 6,5) - added during mash
0,3 kg (4,5%) 0,3 kg Carared Malt - added during mash(EBC 50)
22,5 g (16,0%) 22,5 g Magnum (12,7%) - added during boil, boiled 60 m
18 g (12,8%) 18 g Northern Brewer (5,5%) - added during boil, boiled 30 m
25,0 g (17,8%) 25,0 g Cascade (6,1%) - added during boil, boiled 10 m
75 g (53,4%) 75 g Cascade (6,1%) - added during boil at flameout 0 min

Safale US-05

8 gr/L. šećera

u samom postupku pravljena mislim da nema puno mjesta za napredak jer , eto , vec se skupila i solidna oprema pa sam skontao da je kljuc u vodi.Uz manje tehnicke , komunikaciske i materijalne probleme sam dobio analizu svoje dvije vode kao prvi korak ka poboljsanju recepta.




Iskusne kolege na vama je red...Ni sam nisam siguran jesu li ovi podatci dovoljni jer i pored vrlo ljubaznog i kooperativnog sefa laboratorije dalje se nije moglo.Npr. cijena analize na neke metale pored ovih velicina je 60 KM za svaki.Informacije radi ova moja kompletna analiza je kostala 70 KM za obje vode.
Elem,molim za prijedloge o omjerima ove dvije vode kao i o eventualnim potrebnim dodatcima koji su lako dostupni (naročito za prvi recept).Stalno se spominje gips,gorka so mljecna kiselina i sl.Ja sam se npr. odmah nasikirao kad sam vidio da u vodi iz čatrnje sulfata ima 0 a kako sam ja shvatio ovu temu fini balans klorida i sulfata u korist sulfata čini samo srce svake pive.
Drugi recept je dosta razlicit po stilu pa mislim da će i odnosi biti drugaciji:

Pale Ale Malt 5,00kg
Carahell Malt 0,75 kg
Munich Malt (Type 1) 0,75 kg
Carapils Malt 0,30 kg
Smoked Malt 0,30 kg
Blek Malt darker(EBC 1300) T 0,30 kg

Aurora 30 gr 60 min.
Styrian Goldings 19 gr 20 min.
Aurora 11 gr 0 min.
Styrian Goldings 15 gr 0 min.

SFALE US-05
7 gr/L. šećera

Još ostaje da kažem kako mi je Ph vrijednost svaki put izgledala u redu (sa papirnim indikatorima Ph) u principu čak i niža od 5,2-5,6 .To je uz ovu mješavinu vode pola-pola.Doduše tek sad sam uvidio da sam pogrešno mjerio Ph ali idući put poslije 15-tak minuta otvaram ukomljivač,uzimam filđan sladovine ohladim na 20°C i mjerim ...jel' tako ?

Ja drugovi toliko,...hvala
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
zuzko ja ako sam dobro shvatio ti zelis samo vrtiti ova dva recepta, s naglaskom na prvom. sto se prilagodjavanja vode tice, jako je bitno da li uvijek radis iste ture kolicinski, jer ako ne radis, za svaku turu bi se morale prilagoditi kolicine soli koje ces dodavati i kiseline.

ako radis uvijek istu turu, stavi nam samo s koliko litara vode ukomljavas, a s koliko ispires slad.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
(09.12.2014, 08:36 )pivska mušica Wrote: zuzko ja ako sam dobro shvatio ti zelis samo vrtiti ova dva recepta, s naglaskom na prvom. sto se prilagodjavanja vode tice, jako je bitno da li uvijek radis iste ture kolicinski, jer ako ne radis, za svaku turu bi se morale prilagoditi kolicine soli koje ces dodavati i kiseline.

ako radis uvijek istu turu, stavi nam samo s koliko litara vode ukomljavas, a s koliko ispires slad.

UVIJEK ISTU TURU !

6,4 kg (95,5%) 6,4 kg Pale ale Malt( EBC 6,5) - added during mash
0,3 kg (4,5%) 0,3 kg Carared Malt - added during mash(EBC 50)
22,5 g (16,0%) 22,5 g Magnum (12,7%) - added during boil, boiled 60 m
18 g (12,8%) 18 g Northern Brewer (5,5%) - added during boil, boiled 30 m
25,0 g (17,8%) 25,0 g Cascade (6,1%) - added during boil, boiled 10 m
75 g (53,4%) 75 g Cascade (6,1%) - added during boil at flameout 0 min

Safale US-05

8 gr/L. šećera

-ukomljavanje 20 lit.
-ispiranje 17 lit.

-u ukomljivaču 60 min. na 66-63 °C
-30,1 lit. na vatri ;vrijeme kuhanja 75 min
-u fermentatoru 25 lit.
-fermentiracija 21 dan na 16,5 °C
-OG 1060 ; FG 1010
-23,6 lit. u flašama karbonizirano sa 190 gr. običnog šećera

Sve rađeno 1/2 čatrnja ,1/2 česma.


BA


Pale Ale Malt 5,00kg
Carahell Malt 0,75 kg
Munich Malt (Type 1) 0,75 kg
Carapils Malt 0,30 kg
Smoked Malt 0,30 kg
Blek Malt darker(EBC 1300) T 0,30 kg

Aurora 30 gr 60 min.
Styrian Goldings 19 gr 20 min.
Aurora 11 gr 0 min.
Styrian Goldings 15 gr 0 min.

SFALE US-05
7 gr/L. šećera

-ukomljavanje 19 lit.
-ispiranje 14 lit.

-u ukomljivaču 60 min. na 67-63 °C
-kuhanje 60 min.
-u fermentatoru 22 lit.
-fermentacija 21 dan na ???? (prijedlog, sada je gotova komora )
-OG 1069 ; FG 1016
-u flašama 20,5 lit.pive karbonizirano sa 140 gr običnog šećera

takođe rađeno sa 1/2 čatrnja, 1/2 česma.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: molim iskusne za savjet
e gospon zuzko Big Grin ja bih smanjio ovaj black malt, a možda stavio malo chocholatea kako bi boja bila u stilu. previše je ovo, ali ako vama odgovara vi tako pravite Big Grin

ja bih obe fermentirao na 16-17°C, a zadnja tri dana podigao temperaturu na 18-19°C radi diacetil resta. to je što se tiče fermentacije. kada završi onda bih uradio cold crash par dana i onda tek flaširao.

oko vode vam detaljnije mogu mušica i danny Big Grin
Find Odgovori
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
(10.12.2014, 01:28 )mange_tout! Wrote: e gospon zuzko Big Grin ja bih smanjio ovaj black malt, a možda stavio malo chocholatea kako bi boja bila u stilu. previše je ovo, ali ako vama odgovara vi tako pravite Big Grin

ja bih obe fermentirao na 16-17°C, a zadnja tri dana podigao temperaturu na 18-19°C radi diacetil resta. to je što se tiče fermentacije. kada završi onda bih uradio cold crash par dana i onda tek flaširao.

oko vode vam detaljnije mogu mušica i danny Big Grin

Mange,ja radim podhlađivane zadnja 2 dana ali to je 19 dan fermentacije ,ne misliš valjda da poslije 21 dan radim podhlađivanje.Predloži konkretno kako promjeniti sladov,jer evo ja i radim fino štimanje
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: molim iskusne za savjet
možete vi ostaviti i ovako, nikakav problem. ali ovaj black slad može dati nešto ljutine u pivima i ne treba pretjerivati sa njim, a ovdje ga ima oko 4%. pokušajte ovako jednu turu 0,1 kg black i 0,2kg carafa 2 ili chocholate (ima u omera carafa 2). mislim da će boja piva biti slična ovim predhodnim što ste kuhali.

da poslije 21 dan, a nije problem ni poslije 19 dana. kako vam paše. ako ćete podhlađivati nakon 19 dana onda možete ovako odraditi:

15 dana 16-17°C

2-3 dana (16-18 dana) na 18-19°C ovaj diacetil i ne morate raditi, ali nama se desilo par puta, kada smo fermentirali veoma nisko, da se pojavio. dakle, vama se to i ne mora desiti, pa eto vi uradite kako vam je zgodno Big Grin

od 19 dana spustiti temperaturu na oko 4°C, a može i malo niže. tako držati 3-5 dana i onda flaširati.


ukoliko ne želite raditi diacetil onda fermentacija na 16-17°C 19 dana, pa onda podhlađivanje 3-5 dana na 0-4°C.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
ovo cemo ostaviti da se odradi dannyevim kalkulatorom po pitanju vode Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
(16.12.2014, 11:35 )pivska mušica Wrote: ovo cemo ostaviti da se odradi dannyevim kalkulatorom po pitanju vode Smile

Hahaha... može komotno Wink!

Ako hoćeš možeš predložiti neki ciljani profil vode, a ja bih na osnovu njega to proračunao... Ako ne, mogu uzeti neki profil sa Brewer's friend?
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools