Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Braumeister
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Braumeister
Mash tun specific heat ti je 0.12 za inox.

Послато са ZTE Blade V6 уз помоћ Тапатока
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Braumeister
This post was last modified: 10.02.2016, 09:20 by danny_boy.
@mange i ja smo malo oko ovoga prodiskutovali izvan foruma te je zakljucak da se radi o BIAB ukomljavanju s tim da se naravno podesi kolicina vode i stepovi prema volji.
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Braumeister
Da, to je mene najviše i zanimalo. I ja sam odmah pomislio na biab, ali nisam siguran bio.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Braumeister
mislim da je ovaj mash ok. je li kod vas omjer voda/slad 5,9 kg/l. u suštini sam samo kopirao BIAB medium body mash profil u BS i povećao turu na 45l i smanjio dužinu ukumljavanja na 60 min.

[Image: FVSese3.png]

[Image: PqbnxvH.png]

[Image: xP1YIU8.png]

sa kuhanjem od 60 minuta, količinom vode od 60 l, 10 kg slada i efikasnošću od 75% ispadne 45 l sladovine sa OG 1.050.
Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Braumeister
This post was last modified: 03.03.2016, 08:41 by svestenik.
Pozdrav ekipa,

dugo me nije bilo na forumu i druzenjima, obaveze uhvatile sa svih strana. Posto sam slab sa slobodnim vremenom i kuhanje piva pati, pa sam zakljucio da je mozda najpametnije uzeti automatizovan sistem, da ustedim na vremenu, jer sa njim mogu kuhati i u stanu, pa ne moram ici na vikendicu koja je daleeeekoooo.

Definitivno mi djeluje da je Braumeister najbolje rjesenje od svih koje sam gledao. Jos uvijek dio mene vaze prema pravljenju sopstvenog sistema, pa bi zamolio vlasnike da malo iskomentarisu kako su zadovoljni Braumeisterom nakon ovog vremena koristenja i koju konfiguraciju su uzeli, jer ne mogu to da nadjem u postovima.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Braumeister
@svestenik
Ja doduše imam klon ali koji je skoro identičan orginalu, tako da ću i ja dati komentar. Ukratko, ja sam prezadovoljan sa sistemom. Od samog kuhanja, pa do čišćenja i održavanja. Investicija nije mala, ali ko može u svakom slučaju se isplati. Moja preporuka ili orginal (bolja varijanta) ili kopija (i više nego zadovoljavajuće).
WWW Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Braumeister
Koji klon koristis ? Mozes li mi poslati link ?
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Braumeister
(03.03.2016, 09:56 )svestenik Wrote: Koji klon koristis ? Mozes li mi poslati link ?

http://volimpivo.ba/thread-2131.html
WWW Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Braumeister
This post was last modified: 03.03.2016, 01:49 by svestenik.
E da, odlican projekat o kojem sam razmisljao, ali stvarno nemam vremena za izgradnju.

Znaci da u startu pored samog sistema trebam racunati i na stalak sa cekrkom, posto kuham sam.

Zamolio bih vlasnike koji su kupili originalni Braumeister da napisu da li bi sad nakon odredjenog vremena koristenja, odmah dokupili jos neki dodatak ili da idem samo sa Braumeister-om, pa da ostalo, poput chillera radim u samogradnji ?
Find Odgovori
Beer Ranger Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 474
Joined: Sep 2014
Reputation: 4 Location: Sarajevo, BiH
RE: Braumeister
This post was last modified: 03.03.2016, 02:41 by Beer Ranger.
(03.03.2016, 12:54 )svestenik Wrote: E da, odlican projekat o kojem sam razmisljao, ali stvarno nemam vremena za izgradnju.

Znaci da u startu pored samog sistema trebam racunati i na stalak sa cekrkom, posto kuham sam.

Zamolio bih vlasnike koji su kupili originalni Braumeister da napisu da li bi sad nakon odredjenog vremena koristenja, odmah dokupili jos neki dodatak ili da idem samo sa Braumeister-om, pa da ostalo, poput chillera radim u samogradnji ?

Ako kuhaš u stanu a dovoljna ti je tura od 20-23 l flaširanog piva, razmisli o Grainfather-u. Ja ga imam i prezadovoljan sam. Sada sam napravio i kontroler za automatiku (koji radi i u manual modu). Puno je jeftiniji od BM slične zapremine.

Možeš ga kupiti i u ZG gdje ga je kupio tvoj sugrađanin. Mislim da je dobra ideja da se čuješ sa njim i eventualno prisustvuješ jednom kuhanju, pa tek onda doneseš odluku.

http://volimpivo.ba/thread-2213.html
Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Braumeister
This post was last modified: 03.03.2016, 02:52 by svestenik.
Sto se kuhanja tice, do sada sam skuhao 5 tura po 20-tak litara na homemade opremi na vikendici i sve su ispale znatno bolje nego sto sam se nadao Big Grin. Medjutim, to sve mi u jako malenom stanu sa malim djetetom ne odgovara za koristenje, a vremena za otici na vikendicu i kuhati nemam trenutno a ni u skorijoj buducnosti. A volim dobro pivo Smile.

Nesto moje pive sam bio donio i na prvo druzenje u Banjaluci, gdje sam gledao Triggerov i Gajbin Braumeister u akciji i svidjelo mi se koliko malo prostora to zauzima. Na ostala druzenja, nazalost nisam uspio stici.

Takodje, kad se opet vratim na slobodno vrijeme, isto vremena mi uzima kuhanje 25 i 40tak litara, a 40tak litara piva potraje znatno duze Smile. Takodje, moj prepravljeni frizider koji sluzi kao komora za fermentaciju prima taman bure od 50L. Sve su to elementi koji guraju moju odluku da idem na BM od 50 litara.
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Braumeister
Pored Braumeister-a imaš i klon Grainather-a koga je Rodney postao. Mali gabariti, 19-20 litara gotovog piva su idealni za stan. Poslije toga razmisli o orginalnom Grainfather-u. Pa onda o Braumeister-u.
Ovo je redom ovisno koliko možeš da izdvojiš novca za opremu.
Moja je preporuka Grainfather. Orginal ili klon (ako prođe ocjenu kod Rodney-a). Ili vidi koliko je Danny-ja koštala izrada.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools