Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Čuvanje piva u bocama
bosniamaj Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Aug 2015
Reputation: 1 Location: Tesanj
Čuvanje piva u bocama
Kako je najbolje čuvati pivo u bocama nakon 3 sedmice priminga? Ove 3 sedmice ga čuvam na nekoj sobnoj temperaturi.
Ako želim ostaviti pivo (recimo APA ili IPA) 5 mjeseci da vidim kakvo će biti, kako da ga čuvam?

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
Rise up this mornin',
Smiled with the risin' sun.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Čuvanje piva u bocama
na hladnom i tamnom.. lijepo piše u naputku.. Big Grin
WWW Find Odgovori
bosniamaj Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Aug 2015
Reputation: 1 Location: Tesanj
RE: Čuvanje piva u bocama
This post was last modified: 11.12.2016, 09:44 by bosniamaj.
Mislim, ne dočeka nikad duboku starost, ali da planiram Big Grin

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
Rise up this mornin',
Smiled with the risin' sun.
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Čuvanje piva u bocama
Ako bas hoces da zaboravis neku flasu bar na godinu dana. Onda ih voskiraj. Imas na forumu kako. Tako vi trebalo da sprecis oksidaciju, mogu vremenom cepovi da popuste.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
bosniamaj Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Aug 2015
Reputation: 1 Location: Tesanj
RE: Čuvanje piva u bocama
(12.12.2016, 10:59 )raix Wrote: Ako bas hoces da zaboravis neku flasu bar na godinu dana. Onda ih voskiraj. Imas na forumu kako. Tako vi trebalo da sprecis oksidaciju, mogu vremenom cepovi da popuste.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
To me i zanimalo, na duži neki period.
Hvala beer
Rise up this mornin',
Smiled with the risin' sun.
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Čuvanje piva u bocama
Poslije priminga, moraš čuvati pivo na temperaturi fermetacije. Jer ipak taj kvasac u boci mora da preradi šećer koji si sipao. Poslije toga, ostavi pivo na tamno i hladnije mjesto.
Za duže čuvanje su podesna samo pojedina piva, sa visokim ABV i ona sa dosta neprevrelih šećera. Kojima treba dugo vremena da se izbalansiraju. Lambici, RIS, sour-i. Uglavnom zahmeljena su najbolja svježa, sve iznad 7% alkohola može ali o tebi ovisi koliko možeš da čekaš.
Find Odgovori
bosniamaj Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Aug 2015
Reputation: 1 Location: Tesanj
RE: Čuvanje piva u bocama
Ok to za refermentaciju od neke 3 sedmice, ovo za poslije toga me zanimalo.
Popije se sve brzo, ne dočeka baš dugo, ali razmišljam o čuvanju par boca iz tura da vidim kakve su nakon nekog dužeg vremena.

Ima li smisla uopšte IPA da se čuva onda, radi testiranja nakon, recimo, 5 mjeseci?

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
Rise up this mornin',
Smiled with the risin' sun.
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Čuvanje piva u bocama
(12.12.2016, 09:43 )bosniamaj Wrote: Ok to za refermentaciju od neke 3 sedmice, ovo za poslije toga me zanimalo.
Popije se sve brzo, ne dočeka baš dugo, ali razmišljam o čuvanju par boca iz tura da vidim kakve su nakon nekog dužeg vremena.

Ima li smisla uopšte IPA da se čuva onda, radi testiranja nakon, recimo, 5 mjeseci?

Sent from my H60-L02 using Tapatalk

ne
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Čuvanje piva u bocama
(12.12.2016, 09:43 )bosniamaj Wrote: Ok to za refermentaciju od neke 3 sedmice, ovo za poslije toga me zanimalo.
Popije se sve brzo, ne dočeka baš dugo, ali razmišljam o čuvanju par boca iz tura da vidim kakve su nakon nekog dužeg vremena.

Ima li smisla uopšte IPA da se čuva onda, radi testiranja nakon, recimo, 5 mjeseci?

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
Zavisi. Hmeljna aroma ce biti slabija, ali ti se pivo moze izbalansirati, neki off flavours nestanu potpuno.
Npr. ja sam imao ipe koje su mjesecima zadrzavale ukus kvasca (iako je kao neutralan) i onda vrijeme lijeci sve rane, postale top ipe...
Find Odgovori
majoantić Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 6
Joined: Nov 2016
Reputation: 0 Location: Grude || Mostar
RE: Čuvanje piva u bocama
Pozdrav ekipa,

Jučer sam flaširao IPA koji sam pravio prije nekih dvadesetak dana.

Temperatura fermentacije mi je većinom bila oko 16 stupnjeva, s tim da je zadnjih par dana znala doći i na 18, ali mislim svakako da je tada stala fermentacija.
Temperatura piva prilikom dodavanja šećera bila je 16 stupnjeva,
E sada. Ovu turu pive sam za razliku od prošle odmah skladištio u podrum a fermentacija mi je bila u drugoj prostoriji koja je mrvicu toplija od podruma. Međutim događa mi se da mi i u podrumu oko podne bude temperatura oko 17.5-18 stupnjeva, dok navečer bude za 2-2.5 stupnja manja.

Sad ne znam da li su te varijacije od tih 2 stupnja veliki problem? Ili da provjerim negdje gdje imam konstantniju temperaturu?

Hvala na savjetu. (još sam početnik Big Grin )
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Čuvanje piva u bocama
Ma biće to ok. Ako je niža malo temperatura, malo duže karbonizacija traje. U svakom slučaju najbolje ti je karbonizovati na sobnoj, recimo 18-20. Otvori nakon 7-10 dana, vidi da li ae karbonizovalo, ako nije onda prebaci na toplije.
Find Odgovori
majoantić Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 6
Joined: Nov 2016
Reputation: 0 Location: Grude || Mostar
RE: Čuvanje piva u bocama
Aha, ja sam mislio da treba prvih tjedan-dva držati pivo na temperaturi na kojoj je bila fermentacija, pa sam mislio da je ova varijacija problem.
Nije meni problem nju skladištiti na toplije ali sam mislio da bi od toga bilo više štete, pa sam zato gledao u podrumu dje je oko 15-16 jer mi je na toj temp fermentacija bila nego u ovoj drugoj prostoriji gdje je oko 18-19.
Znači nije problem na većim temperaturama ih čuvati. Tj. sobnima?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools