Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj hmelja
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Uzgoj hmelja
(09.04.2018, 09:30 )zujalo Wrote: sta i on patentiran ?

za citru pisem.A za taurus neam pojma kakva je situacija,,
mene interesuju ove njemačke nove aromatske sorte tipa saphir, smaragd i opal -dal je to ko koristio? i dal su neka kopija američkih? Pošto imam njihove rhizome i mogu se nabaviti.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Uzgoj hmelja
Mi smo jednom smaragd koristili. Kažu da je sličan emeraldu američkoj sorti hmelja. Koliko se sjećam voćkasa aroma i okus, nije loš. Ostale nismo koristili

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Uzgoj hmelja
Da Vas pitam (vi koji imate već hmelj posađen)
da li sad u proljeće siječete višak izdanaka -il ostavite sve da raste?
Planiro sam isjeci sve osim 5, 6 najjačih koje ću ostaviti da se penju na špagu.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Uzgoj hmelja
(16.04.2018, 08:39 )adisrebrenik Wrote: Da Vas pitam (vi koji imate već hmelj posađen)
da li sad u proljeće siječete višak izdanaka -il ostavite sve da raste?
Planiro sam isjeci sve osim 5, 6 najjačih koje ću ostaviti da se penju na špagu.
Tako bi trebalo. Visak izdanaka se isece, ostavi se 3-4 po izdanku. Ja sam ostavio 6 na trogodisnjoj biljci a 4 na dvogodisnjoj. Nemam neko posebno objasnjenje za to. Prosto starija biljka mi izgleda jace.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Uzgoj hmelja
(16.04.2018, 10:24 )raix Wrote:
(16.04.2018, 08:39 )adisrebrenik Wrote: Da Vas pitam (vi koji imate već hmelj posađen)
da li sad u proljeće siječete višak izdanaka -il ostavite sve da raste?
Planiro sam isjeci sve osim 5, 6 najjačih koje ću ostaviti da se penju na špagu.
Tako bi trebalo. Visak izdanaka se isece, ostavi se 3-4 po izdanku. Ja sam ostavio 6 na trogodisnjoj biljci a 4 na dvogodisnjoj. Nemam neko posebno objasnjenje za to. Prosto starija biljka mi izgleda jace.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

na ovoj slici se ne vidi najbolje, 2 godišnja je bilja-al ima sigurno 100 izdanaka Smile,,pa ću te male sve onda isjeci -ostaviti nekolko ovih jačih (a čuo sam da se mogu mladi izdanci kao šparoge koristiiSmile )
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Uzgoj hmelja
(16.04.2018, 10:31 )adisrebrenik Wrote:
(16.04.2018, 10:24 )raix Wrote:
(16.04.2018, 08:39 )adisrebrenik Wrote: Da Vas pitam (vi koji imate već hmelj posađen)
da li sad u proljeće siječete višak izdanaka -il ostavite sve da raste?
Planiro sam isjeci sve osim 5, 6 najjačih koje ću ostaviti da se penju na špagu.
Tako bi trebalo. Visak izdanaka se isece, ostavi se 3-4 po izdanku. Ja sam ostavio 6 na trogodisnjoj biljci a 4 na dvogodisnjoj. Nemam neko posebno objasnjenje za to. Prosto starija biljka mi izgleda jace.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

na ovoj slici se ne vidi najbolje, 2 godišnja je bilja-al ima sigurno 100 izdanaka Smile,,pa ću te male sve onda isjeci -ostaviti nekolko ovih jačih (a čuo sam da se mogu mladi izdanci kao šparoge koristiiSmile )
Mogu. Tako sam dobio jednu stabljiku u flasi, bila pustila samo korencic. Videcu sta ce biti od nje ove godine.
Btw ako zapustis hmeljarnik par godina. Pocece da raste kao korov. Rizomi se granaju horizontalno. Cak sam na nekom youtube video da ograde prostor jednp 30 cm pod zemljom da bi to sprecili.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
pivopija87 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Mar 2017
Reputation: 0 Location: Brčko
RE: Uzgoj hmelja
Izvinjavam se na tome što sam lijen pa mi se ne lista svih 19 strana teme. Ima li gdje da se kupi kod nas sjeme hmelja (ove sorte što mi koristimo) ? Imam kvadrat zemlje u dvorištu kao stvoren za zezanja se hmeljom Big Grin
Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Uzgoj hmelja
Ne ide sjeme, koristis rizome. Sad je kasno za nabavku. Rizomi se uzimaju i presađuju krajem zime - početkom proljeća.
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
pivopija87 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Mar 2017
Reputation: 0 Location: Brčko
RE: Uzgoj hmelja
Hvala na odgovoru. Od koga da nabavim rizome kad dođe vrijeme za to, ima li u slobodnoj prodaji?
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Uzgoj hmelja
(22.06.2018, 11:03 )pivopija87 Wrote: Hvala na odgovoru. Od koga da nabavim rizome kad dođe vrijeme za to, ima li u slobodnoj prodaji?

za taj kvadrat zemlje dacu ti ja u jesen jedan rizom pa posadi-pošto ti više od jednog rizoma na 1m2 ne preporučujem...Wink samo me napomeni....
Find Odgovori
AlkoholicarST Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 199
Joined: Apr 2015
Reputation: 0 Location: Omis
RE: Uzgoj hmelja
Imas dosta tema na pivarstvo.info (ne reklamiram, samo pomazem Big Grin) ako ovdje ne mozes naci rizome. Ja sam kupio od deckiju preko 5 vrsta. Evo treca godina da ih uzgajam i razmnozavam, mogu pokrenut farmu koliko imam.Poslao bi ti ja, ali nije ni sezona, a i druga smo drzava... pozz
Svaka kriška kruha dio je tužne priče o pšenici koja je mogla postati pivo...
Find Odgovori
RaveMaster Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 1
Joined: Feb 2018
Reputation: 0 Location: Bijeljina
RE: Uzgoj hmelja
Pozdrav svima, da li neko prodaje rizome u BIH ili SRB?
Poceo sam da pravim craft pivo, a kako imam dosta slobodnog prostora iza kuće zasadio bih 100tinjak biljki. Volio bih da zasadim par razlicitih sorti čisto da vidim koja bi mi više odgovarala.
Kako bih mogao da nabavim veće količine tih rizoma? Da li je neko voljan da proda?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools